Wersja na telefon wersja angielska
Przypuszczam, że dla większości osób pierwsze skojarzenia ze słowem Troja to "Iliada" Homera, a także słynny "koń trojański". Jednak warto zaznaczyć, że Troja to starożytne miasto, a właściwie 9 miast, istniejące przez kilka tysiącleci od wczesnej epoki brązu, aż po okres Bizancjum.
Przez wiele wieków Troja była legendą i wielu naukowców podawało w wątpliwość czy miasto z poematu Homera istniało w rzeczywistości. Zainteresowanie archeologów Troją nasiliło się w drugiej połowie XIX wieku.
Ruiny miasta, które uznaje się, że niegdyś było Troją, znajdują się na wzgórzu Hisarlik w obecnej Turcji. W starożytności obszar ten określano jako Azja Mniejsza.
Troja powstała u wybrzeży morza Egejskiego, tuż przy Dardanelle. W starożytnym świecie cieśnina ta znana była jako Hellespont. Było to położenie strategiczne, umożliwiające kontrolowanie handlu drogą morską. Dlatego też miasto wielokrotnie stawało się przedmiotem ataku władców starających się o zwiększenie swoich wpływów w tym obszarze.
Przypuszcza się, że wydarzenia opisane w “Iliadzie” mogły mieć miejsce w XIII lub XII wieku przed naszą erą. O zdobyciu i zniszczeniu Troi przez wojska Spartan i Achajów piszą starożytni historycy, m. in. Herodot.
Warto podkreślić, że starożytni Grecy i Rzymianie uważali wojnę trojańską za wydarzenie historyczne. Jednak później, przez wiele wieków nie było zgodności co do tego, czy Troja rzeczywiście istniała czy jest tylko legendą.
Prawdziwym przełomem okazały się badania przeprowadzone przez niemieckiego archeologa Heinricha Schliemanna w latach 1871 - 73 oraz 1878 - 79. Odkopał on ruiny kilku miast, pochodzące z różnych czasów od epoki brązu po okres rzymski. Z jego badań, a także dalszych prac wynika, że Troja to właściwie 9 miast. Każde kolejne miasto było wznoszone na ruinach poprzedniego. Najstarsze z miast datuje się na około 3000 - 2600 przed naszą erą.
Mówiąc o odkryciu Troi należy wspomnieć też o dwóch innych naukowcach, którym tak naprawdę Schliemann powinien zawdzięczać swój sukces. W 1822 roku szkocki dziennikarz Charles Maclaren wskazał wzgórze Hisarlik jako miejsce historycznej Troi. Niestety jego praca spotkała się z brakiem zainteresowania ze strony współczesnych mu naukowców.
Troją zainteresowano się dopiero niemal 50 lat później. Brytyjczyk Frank Calvert, przebywający wówczas w Turcji, prowadził badania w regionie Hisarlik na 7 lat przed przybyciem Schliemanna. Calvert nie miał jednak wystarczających funduszy na dokopanie się do ruin z epoki brązu. Przypuszczalnie z tego powodu dał zgodę Schliemannowi na dalsze prace. Jednak Schliemann przypisał odkrycie Troi wyłącznie sobie, a wkład Calverta przez długi czas pozostawał niezauważony.
Ruiny Troi na wzgórzu Hisarlik zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1998. Jest to jedno z najsłynniejszych wykopalisk archeologicznych na świecie. To miejsce, gdzie zetknęły się ze sobą cywilizacje Azji Mniejszej i Śródziemnomorska. Dzięki utworom Homera to także źródło inspiracji twórców wszystkich epok, aż po dziś dzień.
W starożytnym świecie wiele ludów przypisywało sobie trojańskie pochodzenie. Starożytni Rzymianie wierzyli, że założyciele Rzymu Remus i Romulus wywodzili się od trojańskiego księcia Eneasza. Jego losy opisał Wergiliusz w poemacie epickim “Eneida”.
Nawiązania do Troi można spotkać również w legendach francuskich i brytyjskich, a nawet islandzkich i skandynawskich.
Strony w języku polskim:
Troja na wikipedii
Strony w języku angielskim:
Troy at wikipedia.org
UNESCO list
Troy at livescience.com
Troy at Britannica
Frank Calvert - wikipedia
Zobacz także:
Starożytny Rzym
Ancient Rome
Starożytny Egipt
A może potrzebujesz materiałów do wypracowania z historii? Zobacz:
Starożytny Rzym
Starożytny Egipt
Ancient Rome
Ancient Greece
Na luzie
Dobierz zestaw
Pomoc z matematyki
Rozwiązane zadania i przykłady z matematyki
Pomoc z fizyki
Rozwiązane zadania z fizyki